Home-based
London, Greater London
Wielki Londyn
Wolontariat
Voluntary
Job description

Polish Psychologists' Association poszukuje osoby na stanowisko:

FINANCE OFFICER
Miejsce pracy: Londyn/praca zdalna
Rodzaj kontraktu: Wolontariat

Opis stanowiska:
• Rejestrowanie transakcji finansowych w systemie komputerowym
• Zajmowanie się fakturami i wydatkami (opłacanie rachunków)
• Przygotowywanie zestawień, analiz i raportów z obszaru finansów
• Archiwizacja dokumentów księgowych
• Przeprowadzanie audytów finansowych
• Współpraca z CEO, Zarządem i Radą PPA

Oferujemy:
• Pracę w miłym zespole i wzajemne wsparcie
• Spotkania cykliczne, warsztaty i szkolenia dla wolontariuszy
• Możliwość pracy zdalnej
• Rozwój i nabycie nowego doświadczenia w wybranym kierunku
• Merytoryczne wsparcie od naszego doświadczonego zespołu
• Zaświadczenie o odbytej pracy na rzecz organizacji charytatywnej

Umiejętności kandydata:
• Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku
• Wykształcenie kierunkowe (Finanse, Rachunkowość, lub inne pokrewne kierunki)
• Znajomość języka polskiego i angielskiego na poziomie zaawansowanym.

Location: London/remote working
Type of contract: Volunteering

Job description:
• Invoice registration
• Preparing financial statements, analyses and reports
• Archiving accounting records
• Processing expense claims and bills
• Working in collaboration with the Board and Trustees

We offer:
• Working within a nice team and mutual support
• Cyclic meetings, workshops and training for volunteers
• Opportunity of remote working
• Professional development and gaining new skills and experience
• Substantive support from our experienced team
• Certificate of work completed for a charity

Candidate skills:
• Experience of working in a similar role
• Higher education (Finance, Accounting or relevant field)
• Good knowledge of Polish and English

More about Polish Psychologists' Association
About
Polish Psychologists' Association

Polish Psychologists’ Association’s mission is to provide free psychological support to the Polish speaking community in the UK and... Read more

Posted on: 27 November 2020
Closed date: 22 December 2020
Job ref: Finance Officer
Tags: Admin, Finance